25.01.2019, Petr Šimon

ODYSSEIA – návštěva divadla

Dne 21.1. navštívila  6. třída divadelní představení Odysseia v Městském divadle v Mostě.

S Homérovým eposem z antického období, z něhož příběh vychází, se již žáci blíže seznámili v hodinách literatury, proto už věděli, co mohou očekávat. Na to,že představení bylo poměrně dlouhé (140 minut), se žáci nenudili a více jak dvě hodiny, které strávili na tvrdých sedačkách, zpětně hodnotili jako příjemně strávený čas.

 V reflexi, kterou jsme společně provedli v hodině českého jazyka, zaznívala většinou slova chvály. Dětem se líbily kostýmy- kladně byl hodnocen Odysseus, čarodějnice Kirké nebo kostýmy bohů- Pallas Athény, Poseidona.Jednoznačně se shodli (až na jednoho žáka) na tom, že nejpovedenější kostým byl kostým posla bohů Herma, který byl, stejně jako herecký výkon Ondřeje Dvořáka,velmi svérázný a neobyčejný.

V negativních ohlasech byla třeba skutečnost, že tam nebyla fyzicky ztvárněna postava obra Polyféma, že tam nebyly skutečné ovce . Kritičtí byli někteří k hudebnímu ozvučení- vadila jim hlasitá hudba. Písně,které provázely příběh, byly ale líbivé a melodické a většině se líbily.Pozitivně byl hodnocen i tanec, který je s tímto představením úzce spjat. Některé z žákyň byly pohoršeny smyslným tancem nymfy Kirké, která se jim zdála arogantní a nesympatická či nymfy Kalypso.

Kladně hodnotily kulisy i výkony herců a tanečnic a věrné zpracování předlohy. Pozitivní bylo i jejich celkové shrnutí představení a už teď se těší, až se v budoucnu zase někdy do divadla vypravíme.

                                                                                            Mgr. Daniela Zajíčková